Blog

Příběh Digitoo "Chceme přivést účetnictví do 21. století"

foto.jpg
Autor
Lucie Konečná
Datum
03. březen 2021
Doba čtení
4 min
Screenshot 2021-04-14 at 23.57.41.png

Chceme přivést účetnictví do 21. století

Je chybné si myslet, že účetní firmy nechtějí inovovat, říká Karin Fuentesová, zakladatelka Digitoo, která sama přes 13 let pracovala v účetním sektoru. Právě díky své praxi v účetnictví velmi dobře rozumí potřebám účetních a frustraci, kterou zažívají z monotónní nekreativní práce. Ta je přesvědčená, že české firmy nejsou konzervativní, jak se často tvrdí, ale naopak inovace vyhledávají, jen potřebují vědět, že řešení je smysluplné, a to jim musí někdo představit. 

Karin Fuentesová ještě před dvěma lety pracovala jako Chief of AI Dataset pro společnost Rossum, která vyvinula umělou inteligenci na vyčítání údajů z faktur. V létě 2019 ale už bylo jasné, že podobná řešení potřebují integračního partnera, který propojí dané řešení na současné zastaralé účetní systémy.

Integrace drahá a zdlouhavá

“Zamýšleli jste se někdy nad tím jak je možné, že ve 21. století má stále 97 % společností účetní oddělení plné papíru? Důvodem je, že integrace podobných moderních řešení do zastaralého účetního systému je pro firmy velmi nákladná a zdlouhavá, proto je většinou dostupná pouze velkým korporátním podnikům, kterých je v ČR asi 1 %. Pro většinu se integrace prostě nevyplatí.“ vysvětluje Fuentesová.

„Když jsme začali nabízet řešení na čtení údajů z faktur malým a středním firmám, zjistili jsme, že potřebují daleko více než jen to, čtení faktur je sice zásadní ale tvoří pouze část celého účetního procesu. Řada firem také potřebovala nejprve zefektivnit a automatizovat procesy. 

Umělá inteligence nestačí

“Pokud bychom jim pouze nabídli umělou inteligenci na vyčítání údajů z faktur, bylo by to jako kdyby si koupili Teslu a poháněli ji koňským spřežením. Pro Rossum jsem začala pracovat, protože jsem chtěla chytře digitalizovat celý účetní proces a změnit způsob, jakým účetní tráví 80 % svého času.“ vysvětluje Fuentesová rozhodnutí, proč se rozhodla odejít a založit vlastní firmu - Digitoo.

Od ledna 2021 Digitoo rozšířilo svůj tým o další vývojáře a specialisty a vyvíjí aplikaci, které umožňuje digitalizovat celý účetní proces a chytře se propojit na účetní systém třemi kliky. Aby Digitoo umožnilo malým a středním podnikům cenově dostupné řešení, začalo s vývojem vlastní umělé inteligence na čtení faktur a automatizaci výběrů kódu, které by jinak manuálně doplňovala účetní.

S Digitoo již spolupracují větší poradenské společnosti jako Grant Thornton, kteří pomáhají produkt vylepšovat.

Mladí podnikatelé nechtějí chodit za účetní s krabicí od bot

„Doba se změnila, dnešní generace podnikatelů už nejsou kravaťáci, ale kluci na koloběžce s batohem a miliardovým portfoliem. Ti už nechtějí chodit za účetní s krabicí od bot, chtějí něco na tři kliky. A tomu se musí účetní firmy přizpůsobit,“ vysvětluje zakladatelka Digitoo, ale dodává, že odborných účetních bude vždycky potřeba, jen se jejich práce nebude soustředit na přepisování faktur a rutinní komunikaci, ale bude se věnovat interpretaci dat, kontrole a daním. 

Zároveň ale připouští, že živnostníci už v blízké době účetní nebudou vůbec potřebovat. Účetnictví si dle jejích slov zvládnou dělat sami skrz portál, kam budou přijaté faktury posílat a zbytek se udělá za ně. „K účetní budou chodit maximálně jednou ročně na kontrolu daňového přiznání,“ vysvětluje Fuentesová.  

Karin Fuentesová chápe i strach, který některé účetní ze změny mají, ale je přesvědčena, že i když se toho bojí, nakonec je to bude bavit. 

„Žijeme v době, kdy řešíme věci, jako je let na Mars, ale v účetnictví se toho mnoho nezměnilo – tedy až do teď,“ usmívá se se Karin Fuentesová.Podobné příspěvky,
které by se vám mohly líbit

post-image.jpg
Blog
03.03.2021

Dopady digitalizace na pracovní místa v účetnictví

Euf_GkjXEAYfQbW.jpeg
Blog
03.03.2021

Elon Musk plánuje kolonii na Marsu, účtárna je však stále v papírovém středověku

shutterstock_1438616525 2 (1).png
Case Study
03.03.2021

Studie výhod automatizace účetních procesů