Blog

Dopady digitalizace na pracovní místa v účetnictví

Screenshot 2021-04-16 at 15.00.29.png
Autor
Lukáš Kapl
Datum
03. březen 2021
Doba čtení
4 min
shutterstock_1689331498 1.png

Dopady digitalizace na pracovní místa v účetnictví

Pokud pracujete v účetnictví a kladete si otázku,“Co bude s mým pracovním místem za 3 roky?”, napovědět vám může studie mapující vliv digitální technologie na pracovní pozice v účetnictví.

Dle studie akcelerovala pandemie Covid-19 rychlost digitální transformace účetnictví a podíl účetních úloh prováděných robotickou automatizací naroste na 80% v následujících 3 letech. Většina práce účetních, tak jak ji známe dnes, bude automatizována poskytovateli digitálních služeb a značné množství úkolů bude také sloučeno a přesunuto na jiné pozice.

“Nárůst digitalizace vedl k tomu, že počítače rychle převzaly úkoly tradičně prováděné lidmi. Vytvořil se prostor pro to, aby se tito lidé mohli soustředit na práci vyššího levelu, nebo na nové výzvy, které vyžadují další dovednosti. Odborníci v oblasti účetnictví a financí budou stále častěji vyžadovat znalosti nad rámec těchto oborů. “

Finanční data jako taková budou k dispozici jako výstup z AI systémů prostřednictvím internetových aplikací. Tradiční úkoly účetní firmy, jako jsou audit, daňové agendy či inventury budou automatizovány a outsourcovány. Zvýší se přidaná hodnota práce prováděné a monitorované pomocí robotické automatizace procesů (RPA). 

Během příštích tří až pěti let dojde v účetnictví k mnohem většímu využití technologických pomocníků, jako je robotická automatizace procesů (RPA), umělá inteligence (AI), pokročilá analytika a blockchain technologie.

Dopad technologie na pracovní místa v účetnictví

Juniorské pozice jako fakturant nebo pomocný účetní pravděpodobně zaniknou. Velká část jejich práce zahrnuje opakující se a časově náročné a úkoly, které mohou být převzaty technologií. Je pravděpodobné, že oblast juniorské práce se přesune spíše k analýze dat a tréninku AI.

Pozice na úrovni středního managementu se se změní tak aby mohli převzít zodpovědnost za nové klíčové faktory, vzniklé v důsledku technologické transformace. Kvalita a efektivita práce rolí středního managementu bude více měřitelná.

Pozice na úrovni vyššího managementu budou čelit stále většímu tlaku na implementaci změn v organizaci. Na výsledcích jejich práce se promítne zvýšená efektivita využití nových technologií. Zvýší se očekávání na reportování okamžité a na požádání, spíše než periodické.

Finanční ředitel přestane být správcem finančních výkazů a zaměří se na optimalizaci zdrojů pro obchodní růst.

Nová generace profesionálů

Nová generace profesionálů v oblasti účetnictví by měla rozumět nejen účetnictví, ale také AI, blockchainu, pokročilé analytice a tomu, jak spolu tyto technologie spolupracují.

„Zatímco digitální řešení poskytují užitečné výstupy, lidská intervence zůstává nezbytná. Například v oblastech řešení problémů, uplatňování obchodní prozíravosti, identifikace strategických poznatků a jejich sdílení napříč organizací.”

Pracovníkům v juniorských pozicích by měli mít možnost získat kvalifikaci potřebnou pro práci se systémy AI a digitálního účetnictví. Bude se od nich očekávat převzetí práce vyšší úrovně. 

Ti, kteří zastávají pracovní místa na střední úrovni managementu, by se měli zaměřit na zvyšování svého rozhledu, protože pro ně bude důležité vědět o digitálních technologiích a relevantních možnostech jejich využití.

Pro pracovníky vyššího managementu bude zásadní orientace na trhu digitálních systémů a schopnost včas rozpoznat potenciál vhodných řešení.

Digitalizace a její tempo je neúprosné a je jen otázkou času, kdy se více rozvine i u nás. Firmy a jejich zaměstnanci by se měli zaměřit na získávání znalostí a zkušeností se systémy digitálního účetnictví. Možná budou tyto dovednosti jednou rozhodovat o tom, které firmy budou růst a které stagnovat.

 

Zdroj:

Studii zveřejnila Singapurská Univerzita Technologie a Designu ve spolupráci se Singapurským Institutem Autorizovaných Účetních (ISCA) a poradenskou společností Ernst & Young Advisory (EY).

https://isca.org.sg/media/2824919/redefining-the-finance-function-with-job-redesign.pdf

 

 

 Podobné příspěvky,
které by se vám mohly líbit

Euf_GkjXEAYfQbW.jpeg
Blog
03.03.2021

Elon Musk plánuje kolonii na Marsu, účtárna je však stále v papírovém středověku

Screenshot 2021-04-15 at 0.57.11.png
Blog
03.03.2021

Příběh Digitoo "Chceme přivést účetnictví do 21. století"

shutterstock_1438616525 2 (1).png
Case Study
03.03.2021

Studie výhod automatizace účetních procesů